sobota 7. mája 2011

Príprava na chov včiel


Nikdy ma včely nezaujímali. Vždy som ich vnímal ako obyčajný hmyz, pred ktorým si treba dávať pozor. Svokor o včelách často rozprával, ale celá problematika bola mimo môjho záujmu. Až jedného dňa som si povedal :  „ A prečo nie včely ? “ Veď k tomu skoro nič netreba, a až také zložité to predsa nemôže byť. Nejaký flek na postavenie úľov zoženiem, drevené debničky pozbíjam z dreveného odpadu a včely zoberiem od svokra. Bude len rád. Takže žiadny problém.

S vervou som sa pustil do štúdia všetkých dostupných informácií, ktorých je na internete množstvo, aj keď niekedy protichodných. Postupne som zistil, že nič nie je až také jednoduché ako sa zdá, pokiaľ to človek chce robiť naozaj seriózne. Z duše neznášam provizórne riešenia typu : „ veď potom to nejako urobím “.  Preto som to zobral od podlahy. Žiadne staré včelárske vybavenie a pomôcky. Začnem ako sa patrí.

Ako každý začiatočník, aj ja som v prvom rade riešil rámikovú mieru. Po dvoch mesiacoch rozhodovania som dospel k rozhodnutiu, že budem včeláriť na rámikovej miere 420/170 s deviatimi rámikmi v nadstavku. Rámiky budú mať šírku hornej latky 27 mm, konštrukčne vyhotovené ako rámiky langsroth s mierne upravenou hrúbkou hornej latky. Rámiky budú mať vo vodorovných latkách drážky na vloženie medzistienky, bez drôtikov. Prečo práve takýto chovný systém ? To je na samostatný príspevok.

Od malička sa mi páčila práca s drevom. Aj keď som nikdy nič nevyrobil, pustil som sa do výroby kompletných šiestich úľov, vrátane rámikov. Spočiatku som myslel, že prácu zvládnem so starou pílou, vŕtačkou a bežným náradí. Toto bol hlboký omyl. Hladina adrenalínu začala stúpať v momente, keď som zistil, že neviem odrezať dosku presne v pravom uhle. Nebolo inej možnosti ako kúpiť trochu lepšie dielenské vybavenie, čo vôbec neľutujem. Práca s ním bola zábavou a tak som mohol slávnostne začať moju stolársku „ veľkovýrobu „.

Prvým výrobkom do ktorého som sa pustil bolo úľové dno. Po mesiaci hľadania vlastného super konštrukčného riešenia som dospel k názoru, že tadiaľ cesta nevedie. Prevzal som riešenie úľového dna, podľa obrázku z internetu, s mierne pozmenenými detailami. Rozhodol som sa pre vysoké dno s hornou sieťou, bez stavebnej zábrany, so zadným prístupom, s uzatvorením dna a vložkou na sledovanie spádu roztoča. Toto riešenie sa mi zdá z môjho pohľadu ako najvhodnejšie. Umožňuje liečenie včelstva a včelár nie je v priamom styku so včelami. Vložky som chcel použiť plastové, ale ich cena bola privysoká. Uvažoval som nad hliníkom, ale nakoniec budú plechové, natreté bielou farbou. Drevo som vylúčil z mnohých dôvodov.


Druhým výrokom bolo zateplený strop, ktorý pozostáva z rámika, v ktorom je 5 cm polystyrén, uzatvorený z oboch strán preglejkou. Dno má na jednej strane otvory na odvetranie úľového priestoru. Do budúcna mám vymyslený jednoduchší spôsob zateplenia.

Ako úľovú prepážku použijem rám vyplnený včelotesným pletivom. Rám je upravený tak, že sa môže na neho umiestniť napr. kŕmidlo s presakovacím vičkom bez toho, aby včelár prišiel do kontaktu so včelami. Kŕmidlo sa bude dať jednoducho doplniť, bez rušenia včiel. Na sieť bude možné umiestniť prípadne aj odparovač kyseliny mravčej. Ak bude potrebné použiť fóliu, tá sa jednoducho položí na mriežku. Či sa toto riešenie osvedčí ukáže čas.

Úľe budú voľne umiestnené, preto na strieške úľa som si dal záležať. Je pomerne ťažká, ( nebude ju potrebné zaťažovať proti vetru ), odvetraná. Pokrytá je špeciálnou plastovou fóliou určenou na strechy stavieb s dlhou životnosťou, spoje zatavené za tepla poistené klincami. Verím, že bude dostatočnou ochranou celého úľa.

Pustil som sa do výroby série 250 kusov rámikov. Ich prácnosť pri výrobe som trochu podcenil. Rámiky boli vyrábané z reziva rôznych rozmerov, ktoré zostali ako odpad po výstavbe krovu. Bolo potrebné urobiť množstvo rezov, kým som vyrobil polotovar.  Tu sa ukázalo, aké dôležité je mať čo najkvalitnejšie dielenské vybavenie. Pri výrobe rámikov je dôležitá presnosť ich zhotovenia, hlavne pri takom type rámika aký som chcel. Na zbíjanie rámikov používam jednoduchú formu, kde pri jednom „ naplnení „ urobím 17 ks rámikov. Prečo práve 17 ? Lebo tak sa to podarilo. Musím urobiť ešte jednu formu na 18 ks . Tak sa urobia naraz rámiky na dva nadstavky. Na zbíjanie boli  použité klinčeky 1,4x32 a sponky 25 mm. Všetky spoje sú ešte lepené lepidlom Rakol GLX. Sponkovanie je o čosi rýchlejšie. Kvalita je podľa mňa rovnaká.Ostáva mi vyrobiť nadstavky. Budú z hobľovaných dosiek hrubých 25 mm, výšky 179 mm, natreté lazúrou, s bočnými úchytmi z hranolčekov.

Na prepravu zmetencov sú pripravené „ prepravky “, ktoré po malých úpravách môžu slúžiť aj ako rojáky. Do každého vojde 5 rámikov miery 420/170. 


Viac fotografií nájdete v galérii.

1 komentár: